لیست مقالات


ساختار چمن مصنوعی

تاریخ انتشار21/اردیبهشت/1398

اجزای چمن مصنوعی :
فرش چمن مصنوعی از سه قسمت کلی شامل نخ چمن مصنوعی (Yarn) ، زیره بافت (Backing) و پوشش تکمیل (Coating) تشکیل شده است.

نخ چمن مصنوعی (Yarn)
در تولید نخ چمن مصنوعی دو تقسیم بندی قابل توجه میباشد.
1 – براساس نوع پلیمر به کار رفته در تولید نخ چمن مصنوعی
2 – براساس فرآیند تولید
1 – براساس پلیمر
برای تولید نخ چمن مصنوعی از پلیمرهای پلی الفین و گروهی از پلیمرهای پلی آمید استفاده میشود.
رشتههای چمن مصنوعی معمولا از مواد اولیه پلی الفین) پلی اتیلن و پلی پروپیلن( ساخته شده اند. محصولات پلی اتیلن و پلی پروپیلن مشابه یکدیگر میباشند. در تولید بسیاری از سازههای مصنوعی مورد استفاده قرار میگیرد.

پلی اتیلن (Polyethylene)
همانگونه که از نامش پیداست از سنتز شیمیایی اتیلن بوجود می آید. که به اختصار PE نوشته و خوانده میشود، از اتمهای کربن و اتمهای هیدروژن به یکدیگر با پیوند کووالانسی تشکیل شدهاند. انواع مختلفی PE در دنیا وجود دارد که تفاوت آنها در تعداد شاخه ها میباشد. به همین منظور از پلی اتیلن اکثرا در تولید ترکیبات پلاستیکی استفاده میشود (مواد پلاستیک نرم تا سخت).
پلی اتیلن متداولترین پلیمر مصنوعی برای تولید نخ چمن مصنوعی به حساب میآید.

ساختار چمن مصنوعی


پلی پروپیلن (Polypropylene)
پلی پروپیلن با نام اختصاری PP یکی از پلاستیکهای همهمنظور و پرمصرف دنیا میباشد. چگالی کم، شفافیت بالا، مقاومت تخریبی در برابر استرسهای محیطی، استحکام مکانیکی خوب، مقاومت کششی مناسب، خواص خوب قالبگیری، بدون بو، غیر سمی و غیرقابل حل در آب، و مقاوم در برابر اسیدها و بازها از خصوصیات اصلی پلیمرهای گروه پلی پروپیلن میباشد. مصارف پلی پروپیلن در تولید انواع مواد از قبیل: صنایع بستهبندی، صنعت خودرو، درپوش و کلاهک، وسایل پزشکی قابل استریل، صنایع نساجی، صنایع لولهسازی، روکش کابل و سیمها و … استفاده میشود.

پلی آمید (polyamide)
پلی آمید یا PA جزء اولین دسته از پلاستیکهایی هستند که هنوز بیشترین و مهمترین جایگاه را در این دسته از مواد به خود اختصاص داده اند، پلی آمیدها مقاومت بالایی در برابر حرارت، ضربه و سایش دارند، و به همین دلیل در صنایع زیادی مورد استفاده قرار میگیرند، حتی از آنها در جایگزین کردن برخی قطعات فلزی خودرو نیز استفاده میشود.

2 – براساس فرآیند تولید نخ چمن مصنوعی
تولید نخ چمن مصنوعی به دو صورت نخهای منوفیلامنت و نخهای فیبریلیت انجام میپذیرد. نخهای منوفیلامنت (Monofilament) این نخها به صورت تک رشتهای (Mono) تولید میگردند، در ابتدا مواد پلیمری و افزودنی های مورد نیاز ذوب شده و از ریسنده رشته ساز یا اکسترودر خارج میشوند، در ادامه طی قرارگیری نخ در مراحل مختلفی از قبیل: کشش، فرآیند حرارت دهی و استراحت، استحکام و خاصیت کشسانی لازم در آن بوجود میآید. مرحله کشش خود از دو نوع کشش اولیه و کشش ثانویه تشکیل شده است، نواحی کنترل جمع شدگی و تثبیت ابعادی تقریبا مراحلی هستند که برای تولید رشته نخ مورد استفاده قرار میگیرند. نخهای تولیدی منو با عمل تاب یا پوششدهی (Covering) در کنار هم قرار گرفته و به مراحل بعدی که همان بافت چمن مصنوعی میباشد انتقال داده میشوند. انواع کاربری نخ های منوفیلامنت، زمینهای ورزشی و محیطهای تزئینی میباشد.